«Альтернатива» гармонії у філософському способі життя (наукова статья)
 

482 развлечения для ума

аматорский информационный портал

  • Увеличить размер шрифта
  • Размер шрифта по умолчанию
  • Уменьшить размер шрифта
Титульная страница Интересные факты ( музеи и зоопарки мира, путешествия, прошлое, настоящее, будущее) Философия «Альтернатива» гармонії у філософському способі життя (наукова статья)

«Альтернатива» гармонії у філософському способі життя (наукова статья)

Печать
Содержание статьи
«Альтернатива» гармонії у філософському способі життя (наукова статья)
сторінка друга
Сторінка 3
Все страницы

Застаквко к научной статье про альтернативу гармонии - наблюдение из жизни вместо эпиграфа:

Сегодня в маршрутке ехал. Сзади сидит молодая пара.
Она ему: "У меня такой облом писать лекцию по культуре речи"!

 

 

 

«Альтернатива» гармонії у філософському способі життя

наукова статья

кандидат філософських наук, доцент кафедри філософії і політології Харьківської Державної Академії Культури В. В. Лисенкова

мудрость, красота, идеал, совершенство, наукова статья, гармонія

Непідробний інтерес до багатоаспектності мудрості і краси виявлений у працях численних авторів. У дослідженнях Г. Зіммеля, Л. А. Зеленова, М. С. Кагана, М. І. Крюковського, В. А. Косяка, Е. Кречмера, М. Ліфшиця, А. С. Молчанової, Г. Павлова, В. М. Панфьорова, І. Рутгерса, Л. Столович, П. С. Таранова розглянуто статус краси і його співвідношення з дієздатністю інтелекту та мудрості. Але цілеспрямованого, панорамного співвіднесення їх із філософським способом життя не здійснено. Значущість такого ракурсу вивчення проблеми в нас не викликає сумнівів. Актуальність цього об’єктивована суспільною потребою гармонізувати соціум і саму людину в її індивідуальних виявах.
У статті точкою відліку є троїстість ідеалу мудреця в давньогрецькій філософії. Порівняльний аналіз параметрів античного ідеалу і сучасних тенденцій дозволяє виявити хибні цінності, що керують людьми, — «іронічні красоти». Як відомо, досконалість має єдину форму, тоді як видів недосконалості — безліч. Одну з неспівмірностей — соціальну та естетичну полярність мудрості і краси — ми й розглядаємо в статті.
Проблеми людської досконалості цікавили видатних мислителів завжди й усюди. Нам важливо зрозуміти, про що йшлось і в якому контексті [1; 102, 103]. Таку проблематику актуально досліджувати, беручи до уваги спосіб життя людей неординарних, які нестандартно долають диктат політичних, ідеологічних і вузьконаціональних кліше.
Почнемо з розгляду колиски європейської цивілізації — антики. Стародавні греки й римляни сформували зразок людської досконалості з позицій цілісного ставлення до дійсності [3; 314]. Для них ідеал гармонії — мислитель, який втілив тріаду досконалостей: ученого, воїна, атлета. Пізніше цілісність багатогранності, ідеальної синкретичності порушується. Людське тіло й тілесність зводять до рівня сатанинського промислу, стверджуючи, що тільки їх нівелювання веде до інтелектуальних вершин.
Епоха Ренесансу проголошує відродження цілісності образу ідеальної людини, замилування її тілом як досконалим витвором природи й утверджує єдність духовного і тілесного [4; 130]. Потім кардинальне ускладнення матеріально-виробничої, економічної, політичної сфер життя привело до глибокої професіоналізації і врешті — до тотального «професійного кретинізму». Ні про яку цілісно-гармонійну досконалість людини не могло бути й мови навіть стосовно емоційно та інтелектуально найрозвиненіших [4; 67]. Прискорення соціального та психологічного часу, необхідність більше встигати, ущільнювати кожну годину для маси нових справ поклали як жертву на вівтар успіху потребу розвивати тіло, формувати його вправність, привабливість і шарм.
Можливість участі й перемог атлетів — високих інтелектуалів в олімпіадах ХХ та ХХІ століть — кумедний анахронізм. Гармонійні мудрі люди античного світу з їхньою спортивністю фігур, лаконічністю тілесних форм, гучними перемогами в змаганнях відійшли в далеке минуле. Дійсну, наочну єдність духу і тіла, настільки плідно реалізовану й у філософській продуктивності тієї епохи, безповоротно порушено. Краса подібного ідеалу перестала існувати і, здається, втрачена назавжди. Досконала мудрість XXI століття не дозволяє подібного «розпорошення» інтересів, цілковито позбавляє можливості зміцнювати дух перманентними спортивними вправами. У кращому разі фізкультура тією чи іншою мірою приходить на допомогу у відносному підтримуванні здоров’я сучасного інтелектуала-креативника.
Але суспільство продовжує відчувати потребу насолоджуватися спогляданням прекрасного тіла, його граційністю й бездоганністю. Тому об’єктивно сталося радикальне роз’єднання ідеалів мудрої особистості і людини з прекрасним тілом, яке незрівнянно тішить око. Нині зовсім недоречно вести мову про фізичні, спортивні показники тілесності мислителя, філософа, вченого. Їхній спосіб життя не передбачає жодної можливості ретельно й наполегливо працювати над гармонізацією власного тіла, удосконалювати свою тілесність, досягати успіхів у спортивних змаганнях. Суворий диктат стосовно творчої продуктивності (написання монографій, видавання підручників, необхідність обов’язкового виходу в чіткі терміни різного роду праць, редакційні строки їх друкування, готування та захист дисертацій, участь у наукових конференціях, симпозіумах різних рівнів, вимоги до діяльності вчених і спеціалізованих рад) зумовлює вкрай вузькі рамки для інших особистісних виявів. Ні про яку гармонійну єдність у різноманітності духу, душі, тіла не йдеться. Плідних талановитих мислителів, уславлених чудовою науковою та філософською інтуїцією, і людей, які мають красиве тіло, досягають спортивних перемог, розведено на два віддалені один від одного полюси. Гарні тіла віддані на загальне замилування, ними насолоджуються під час споглядання на різних конкурсах краси, дефіле моделей в ультрасучасних вбраннях, різних фотосесіях, спортивних змаганнях, у блиску софітів на тріумфальних нагородженнях переможців.

Продовження наукової статті на другій сторінкіПродовження статті на другій сторінці.

 

  

bengal cat


Авторизация

Мы рады Вас видеть на нашем сайте

До новых встреч!

Яндекс.Метрика
orjinal elektronik sigara joyetech evic vt joyetech dunyasi